Zostań naszym Darczyńcą!
Jesteśmy OPP. Możesz wesprzeć nasze działania przekazując nam 1% podatku za rok 2016.

PFRON

Co u nas słychać?
Kubuś
W dniu 20 września 2017 niespodziewanie odszedł od nas nasz Wychowanek, Kubuś Brodzicki. Łączymy się w bólu z rodziną. Kubusiu, na zawsze pozos...
Słoneczko Czytaj dalej
 
Zakończenie roku szkolnego
Dnia 22 czerwca 2017 roku wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej z okazji zakończenia roku szkolnego. Następnego dnia odbyła się akademia, na...
Słoneczko Czytaj dalej
 
Piknik rodzinny
W sobotę 10 czerwca 2017 roku po raz drugi w naszym ogrodzie odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty. Część artystyczną przygotowali r...
Słoneczko Czytaj dalej
Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 
O nas
Drukuj Email
poniedziałek, 04 października 2010 18:36

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Rzeszowie jest niepubliczną, specjalistyczną, wielofunkcyjną placówką prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rzeszowie.

OREW w Rzeszowie został powołany przez Zarząd Główny uchwałą z dnia 10.12.1994 z uwzględnieniem kontynuacji pracy placówki od 1.04.1993 roku.

OREW przeznaczony jest dla wychowanków w wieku od 3-25 roku życia, którzy wymagają kompleksowej, wielodyscyplinarnej pomocy rehabilitacyjno – edukacyjnej świadczonej w odpowiednich warunkach i z opieką dostosowaną do stanu psychofizycznego dziecka. Są to dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. W OREW obowiązek szkolny realizuje 70 uczniów, w tym 29 z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym ze sprzężeniami oraz 41 uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.

Wszyscy uczniowie posiadają aktualne orzeczenia poradni psychologiczno pedagogicznej wskazujące odpowiedni do diagnozy poziom kształcenia.

Ośrodek działa w oparciu o profesjonalną kadrę, stale doskonalącą swoje kwalifikacje zawodowe i poszerzającą zakres swojej wiedzy specjalistycznej oraz działającą jako zespół współpracujący na rzecz podopiecznych. Zespół specjalistów Ośrodka, w skład którego wchodzą: nauczyciel – terapeuta, psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, opracowuje kompleksowy  Indywidualny Program Terapeutyczny dla wychowanków z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz Indywidualny Program Edukacyjno - Terapeutyczny dla wychowanków  z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym ze sprzężeniami. Programy  oparte są  na wielowymiarowej diagnozie psychofizycznego, psychospołecznego i intelektualnego funkcjonowania dziecka. Realizując indywidualne programy pracownicy placówki aktywnie i systematycznie współpracują z rodzicami.

Nauka umiejętności zawartych w programie odbywa się podczas zajęć indywidualnych i grupowych. Zajęcia grupowe prowadzone przez nauczyciela terapeutę, dostosowane są do rodzaju i specyfiki danej grupy. Wśród zajęć grupowych są między innymi muzykoterapia i dogoterapia. Zajęcia indywidualne to: terapia pedagogiczna, psychologiczna, logopedyczna, terapia zajęciowa i rehabilitacja. Prowadząc zajęcia specjaliści wykorzystują szereg zróżnicowanych metod, własne pomysły i doświadczenie.

W pracy z naszymi wychowankami duży nacisk kładziemy na działania zmierzające do integracji społecznej. W Ośrodku odbywa się szereg imprez okolicznościowych, kulturalnych i integracyjnych. Zapraszani są między innym artyści teatralni, muzycy z Filharmonii Rzeszowskiej, czy dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół. My także staramy się jak najczęściej wychodzić do środowiska, organizowane są spacery po okolicy, wycieczki autokarowe, wyjścia do teatru, kina, kawiarni czy basen. Celem naszych działań jest doprowadzenie do jak największej samodzielności naszych uczniów w życiu codziennym i przygotowanie ich do przyszłego uczestnictwa w życiu społecznym.

Posiadamy dwa samochody dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Zapewniamy dowóz do Ośrodka wychowankom z terenu gmin: Tyczyn, Czarna, Rakszawa, Trzebownisko, Krasne, Łańcut oraz gmina Miasto Łańcut. Do Ośrodka wychowanków dowozi również miasto Rzeszów i gmina Głogów.

Siedziba OREW mieści się w Rzeszowie przy ulicy Staszica 10b. Realizacja zadań odbywa się w dwóch miejscach: Rzeszów, ul. Staszica 10b oraz Hermanowa Czerwonki 415.


Placówka czynna jest 11 miesięcy w roku od poniedziałku do piątku.

Godziny otwarcia OREW:

6.30 – 15.30 w Rzeszowie

7.00– 15.00 Hermanowa Czerwonki